El certamen cerdà tanca la seva 13a edició amb una gala de premis multitudinària i anuncia el palmarès 2022

Els curtmetratges “El día que volaron la montaña”, “Pocos, buenos y seguros”, “La pantalla andina” i els llargmetratges “Alcarràs” i “El fred que crema”, grans triomfadors del Cerdanya Film Festival 2022.

La tretzena edició del Cerdanya Film Festival conclou amb la tradicional gala de cloenda que va tenir lloc ahir dissabte dia 13 al Casino Teatre Ceretà de Puigcerdà, seu principal d’aquests 14 dies de certamen per on han passat propostes audiovisuals emergents, estrenes i el millor cinema català de l’any en curs, en una veritable festa del cinema català que ha convertit el festival com un dels esdeveniments de referència del panorama audiovisual català i espanyol. La gala ha fet públic el palmarès 2022 del Cerdanya Film Festival i ha comptat amb la presència dels guardonats, representants públics encapçalats per l’alcalde de Puigcerdà i Vicepresident de la Diputació de Girona Albert Piñeira i personalitats de la societat civil de la Cerdanya. 

La 13a edició tanca amb unes xifres provisionals de públic molt bones, amb unes 5.000 persones participants presencialment tant a les projeccions com a les activitats d’indústria i de talent, creació i experimentació que s’han organitzat durant les últimes setmanes.

Aquesta és la llista oficial amb el palmarès 2022 complet del 13è Cerdanya Film Festival – Festival Internacional de Cinema a la Cerdanya. Al llarg del diumenge trobaràs les fotos dels premiats a la carpeta de premsa d’enguany PRESS KIT 2022.

Palmarès 20222 | 13è Cerdanya Film Festival

Premi al millor Llargmetratge de Ficció · Vila de Puigcerdà · Premi del Públic

ALCARRÀS (Carla Simón)

Premi al millor Curtmetratge Documental · Vila de Puigcerdà · Preseleccionada pels Premios Goya

EL DÍA QUE VOLARON LA MONTAÑA (Alba Bresolí)

Premi al millor Curtmetratge de Ficció · Vila de Puigcerdà · Preseleccionada pels Premios Goya 

POCOS, BUENOS Y SEGUROS (Ales Payá, Gorka Lasaosa)

Premi al millor Curtmetratge Internacional

ARTISTIC CHARACTER (Vasily Chuprina)

Premi al millor Curtmetratge d’Animació

ORO ROJO (Carme Gomila)

Premi Curtmiratges Millor Directora Jove

LA MORT PETITA (Júlia Coldwell)

Premi Mirada Social

CHAVALAS (Carol Rodríguez)

Premi del Públic al Millor curtmetratge de ficció o animació

LA PERRERA (Emilio López)

Premi del Públic al Millor Documental – Premi Memòria

APAIZ KARTZELA / LA CÁRCEL DE CURAS (Ritxi Lizartza, David Pallarès, Oier Aranzabal)

Premi a la Millor Pel·lícula de Muntanya · Premi del Públic

LA PANTALLA ANDINA (Carmina Balaguer)

Premis a la Millor Pel·lícula en Català, Premi Regió7

 Llargmetratge: EL FRED QUE CREMA (Santi Trullenque)

Curtmetratge: MURS (Roger Villarroya)

Documental: EL VENT QUE ENS MOU (Pere Puigbert)

Premis a la Millor Direcció

Curtmetratges: ARNASA (Raúl Barreras)

Llargmetratges: EL FRED QUE CREMA (Santi Trullenque)

Premi al Millor Guió Original

PLASTIC KILLER (José Pozo)

Premi Talent Emergent · Premi Move my Short

MALDITA, A LOVE SONG TO SARAJEVO (Raúl de la Fuente, Amaia Remírez)

Premi al Millor Disseny de So

36 (Ana Lambarri)

Premi al Millor Muntatge

CEMENTO Y ACERO (Oriol Villar)

Premi a la millor Fotografia:

NIGHT BREAKERS (Gabriel Campoy, Guillem Lafoz)

DITË E KUQE / RED DAY (Besim Ugzmajli)

Premis a Millor Interpretació

L’actriu Nerea Barros de 36 (Ana Lambarri)

L’actor Àlex Brendemühl de BAJO OTRO CIELO (Adrián López)

Mencions del Jurat

Per la seva magnífica interpretació: Luis Tosar, Daniel Guzmán de CEMENTO Y ACERO (Oriol Villar)

Per la seva magnífica interpretació: Pablo Molinero de SOLO (Alberto Gross)

Pel seu alt valor social: PERDONA, ESTAVA DORMINT (Daniel Noblom)

Pel risc evident de la proposta: WORK IT CLASS! (Pol Diggler)

 SMARTFILMS · Concurs transmèdia de rodatge en 48h

LES BONES DONES (Jaume Torres)

Premis LINKS · Concurs de projectes i pitch

Millor projecte de llargmetratge: El convento (Luis Galindo)

Accèssit: Memòria d’un oblit (Àlex Sequera)

Millor projecte de curtmetratge: Anosmatic love (Marina Wagner Moll)

Accèssit: Los perdedores (Jesús Melgares)

Millor projecte de documental: Los sabios del bosque amazónico (Juan Francisco Valdez)

Accèssit: Isabel (Pau Ballesté)

Millor projecte de sèries o transmèdia: Dona Sola (Alex Martín Fusté)

Accèssit: The tuberland (Sandra Ojosnegros i Callahan Ruiz)

Millor projecte de llargmetratge de ficció VIDEOPITCH: La Mala madre (Alicia Albares)

Millor projecte curtmetratge VIDEOPITCH: La Isla Errante (Pablo Borges) i Quédate en mi (Míriam Quesada)

Segueix-nos a les xarxes socials:

INSTAGRAMwww.instagram.com/cerdanyafilmfest  – @cerdanyafilmfest
FACEBOOKwww.facebook.com/cerdanyafilmfestival
TWITTERhttps://twitter.com/cerdanyafilmf 
WEBwww.cerdanyafilmfestival.cat
PRESS KIT  – www.cerdanyafilmfestival.cat/descarregues

Back to list